Interview s umělcem Alešem Novákem

Datum: 14.5.2019 | Autor: Bc. Karolína Peterková

Sám preferuje trička bez potisku, přesto je jiným s chutí pokreslí. Kreativní tvorbu bere jako relaxaci po práci v korporátu. Jeho design najdete v butiku v Pařížské ulici, ale i na bednách od piva. Jak Aleš Novák říká, má výhodu bujné fantazie a umí ji šikovně přetavit v osobité projekty. S činorodým umělcem jsme si povídali přímo v jeho ateliéru.

Jaké téma vás zajímá a pro koho nejradši tvoříte?

Nemám žádné vyhraněné téma, vždy to je o náladě a času. Někdy jsou to jen písmena, jindy ornamenty a pak kompletní obraz. 
Nejraději tvořím sám pro sebe, ale potěší mě, když si někdo objedná něco, co je originální. Takový člověk musí ale počítat s tím, že vše chce svůj čas a výsledek nebude hotový druhý den. S klientem vždy konzultuji detaily, barvy a celkovou vizi – i ta se v průběhu tvorby často mění. 

Z vašich motivů vytvořených pro Trikator.cz jde vidět, že hravě zpracujete poměrně široké rozhraní od dámské postavy přes lebky po vesmírnou loď. Co je vám nejbližší?
Vedou jednoznačně lebky. Je to dáno tím, že lebku nakreslím snadněji než obličej nebo postavu. A pak ženská postava, ta je mému oku lahodnější než ta mužská.

Jste sám sobě reklamou? Máte ve skříni nějaké tričko, které jste navrhl?

Ano, nosím třeba tričko s Čezetou a s dalšími mými oblíbenými motorkami. Nechám si je natisknout brzy všechny, protože by to pomohlo propagaci. Když autor nosí svoje díla, znamená to, že jim věří.

Co vám říká profesionální deformace? Koukáte lidem na ulici na trička?

Sleduji, co nosí ženy a co muži nebo jaké jsou právě oblíbené trendy. Často se inspiruji v obchodech, jaké návrháři kombinují barvy. U žen se nabídka rychle mění, ať už vlivem zahraničních módních firem nebo známých osobností. Rády se obléknou podobně jako jejich oblíbená celebrita.

Slovy klasika Jana Wericha: „Myšlení bolí.“ Jak moc vás bolí, když hledáte nápad?

Mám velkou představivost, takže něco vymyslet, je pro mě to nejmenší. Těžké teprve je, když nápad musím přenést na papír nebo plátno. Rád se inspiruji na sociálních sítí, kde sdílíme s ostatními umělci různé techniky. Například jsem se díky kolegovi z Ameriky naučil pracovat se speciálními barvami na helmy a motorky. I mě občas osloví někdo s dotazem a já se rád se o „know how“ podělím. Vzájemně si tak obohatíme portfolio.

Zdroj motivů tedy známe, kde hledáte motivaci?

Motivaci dlouho hledat nemusím. Tvorba je můj koníček, při kterém si vyčistím hlavu. Vedle nových designových triček teď vytvářím i originální svatební oznámení, pro kterých je velká poptávka. Kromě kreslení na motorky a na helmy se je také chystám zlatit – to je metoda, kdy na vnější stranu přenášíte štětcem tenké plátky zlata. Můžete použít i stříbro.  

Máte spoustu zajímavých projektů. Neplánujete v budoucnu výstavu?

Rád bych ještě letos stihl výstavu obrazů hor. Akrylovými a olejovými barvami maluju podle fotografií přátel, co cestují nebo z paměti. Každý obraz, který dokončím bych znovu vylepšil, asi je to součástí tvůrčího procesu. Některé mám rozpracované roky a postupně se k nim vracím. Nic nevyhazuji.

Na vašem Instagramovém účtu nabízíte zájemcům, že jim vylepšíte boty. Jaká to má specifika?

To je největší pecka roku 2019. Jedná se o kresby na zakázku. Na ošetřenou kůži bílých kožených bot ale i kabelek nakreslím, co si zákazník přeje. Kdo by měl tedy zájem, ať neváhá a dá mi vědět. Je to podle mě jediná cesta k originalitě. V Česku není malá kupní síla, ale móda je tu víc konzervativní ve srovnání se zahraničím. Francouzi běžně k obleku obouvají barevné tenisky, tady by se za vámi ale ostatní překvapeně otáčeli. Často mě klienti osloví přes Instagram, kde mám i odvážnější motivy, takže se ten český strach vybočit z davu podle mě pomalu mění k lepšímu.

Autorovu tvorbu najdete i na následujících odkazech: 

https://www.trikator.cz/cs/lighthouse-74-2

https://www.instagram.com/alesnovak74/